Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The Profit Earned by selling an article for Rs.2500 is equal to 7 times the loss if the same is sold for 2100.Then the selling price of an article in (Rs) to make a profit of 20 percent is
Let the cost price be CP
2500 - CP = 7*(CP - 2100)
8*CP = 17200
CP = 2150
Now, to earn 20% profit = 1.2*2150 = 2580
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation