Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Tribeni bad to travel 175 km in 3.5 hours. However, she travelled at the rate of 58 km/hr for 2.5 hours and then rested for 20 minutes before completing the journey. If Tribeni managed to reach on time, her speed during the last stretch would have been ..........?
First he travelled 58 km/hr in 2.5 hours.
Distance = $$58 km/hr\times2.5 hours$$ = 145 km
Remaining distance = Total distance - Distance travelled initially = 175 km - 145 km = 30 km
Remaining time = Total time - (Initially travelled time + Rest time) = 3.5 hours - (2.5 hours + $$\frac{1}{3}$$ hours) = $$\frac{2}{3}$$ hours
Speed for remaining journey = $$\frac{\text{Remaining distance}}{\text{Remaining time}}$$
= $$\frac{30} {\frac{2}{3}}$$
= 45 km/hr
Create a FREE account and get:
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation