Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Answer the following questions based on the following information.
A company purchases components A and B from Germany and USA respectively. A and B form 30% and 50% of the total production cost. Current gain is 20%. Due to change in the international scenario, cost of the German mark increased by 30% and that of USA dollar increased by 22%. Due to market conditions, the selling price cannot be increased by more than 10%.
Let the total production cost be 100.
Hence, selling price is 120.
Price of German component A is 30 and the price of the US component B is 50
After change in exchange rate, price of German component is 30*1.3 = 39
and price of US component is 50*1.22=61
Total increase equals 39+61-30-50 = 20
Hence, the minimum production cost is 100+20=120
The maximum possible selling price is 120*110% = 132.
So, maximum possible gain is (132-120)/120 = 10%
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation