Question 73

In a mixture of 60 L, the ratio of milk and water is 2:3, then the quantity of water in the mixture is:

Let the milk and water content be 2x and 3x
Total content=60 liters
Sum=5x
Therefore 5x=60
x=12 
Water =3*12
=36 liters

Get AI Help

Create a FREE account and get:

  • Free SSC Study Material - 18000 Questions
  • 230+ SSC previous papers with solutions PDF
  • 100+ SSC Online Tests for Free

Join CAT 2026 course by 5-Time CAT 100%iler

Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.

Ask AI