Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
In a class of 50 students, 46% are girls and the remaining are boys. The average of the boys’ marks is 58 and that of the girls is 62. What are the average marks of the whole class?
Number of girls = $$50\times\ \frac{46}{100}=23$$
Number of boys = 50 - 23=27
Required average = $$\frac{\left(27\times\ 58+23\times\ 62\right)}{50}=59.84$$
Create a FREE account and get:
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation