Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Answer the questions with the given information and the data.
The figures given below show the amount of work distribution (in operational hours) for a toy manufacturing company having manufacturing plants in Chennai and Kanpur. Each plant carries out six activities. Planned operational cost per hour of Chennai and Kanpur plants are ₹ 250 and %₹300 respectively. However, the actual operational cost per hour is ₹ 270 in Chennai and ₹ 315 in Kanpur.
Cost Difference (in %)=Absolute ((Actual Cost —- Planned Cost) / Planned Cost) x 100
.png)
Whichof following activities has maximum cost difference in Kanpur Plant ?

ACtivity 1 : 50/100 * 100 = 50%
Activity 3 : 100/150 *100= 66.6%
Activity 4 : 50/100 *100 = 50%
Activity 5 = 50/250 * 100 = 20%
Activity 3 is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation