Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Amal invests Rs 12000 at 8% interest, compounded annually, and Rs 10000 at 6% interest, compounded semi-annually, both investments being for one year. Bimal invests his money at 7.5% simple interest for one year. If Amal and Bimal get the same amount of interest, then the amount, in Rupees, invested by Bimal is
Correct Answer: 20920
The amount with Amal at the end of 1 year = 12000*1.08+10000*1.03*1.03=23569
Interest received by Amal = 23569-22000=1569
Let the amount invested by Bimal = 100b
Interest received by Bimal = 100b*7.5*1/100=7.5b
It is given that the amount of interest received by both of them is the same
7.5b=1569
b=209.2
Amount invested by Bimal = 100b = 20920
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation