Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
By selling an article for ₹600, a person made a profit of 50%. What was the cost price of this article?
By selling an article for ₹600, a person made a profit of 50%.
selling price = (100+50)% = ₹600
150% = ₹600
Cost price of this article = $$\frac{600}{150}\times\ 100$$
= ₹400
Create a FREE account and get:
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation