Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A box has 450 balls, each either white or black, there being as many metallic white balls as metallic black balls. If 40% of the white balls and 50% of the black balls are metallic, then the number of non-metallic balls in the box is
Correct Answer: 250
Let the number of white balls be x and black balls be y
So we get x+y =450 (1)
Now metallic black balls = 0.5y
Metallic white balls = 0.4x
From condition 0.4x=0.5y
we get 4x-5y=0 (2)
Solving (1) and (2) we get
x=250 and y =200
Now number of Non Metallic balls = 0.6x+0.5y = 150+100 = 250
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation