Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Anand sells a laptop on discount of 8% on the marked price and still makes a profit of 25%. How much did the laptop costs him, if the marked price is ₹ 40,000?
Marked price = 40000
Discount = 8%
Selling price = 40000 $$\times$$ 92/100 = 36800
Profit = 25%
Cost price = 36800 $$\times$$ 100/125 = Rs.29440
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation