Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
An electric pump can fill a cistern in 6 hours. Because of a leak in the cistern it was taking 9 hrs to fill the cistern. Find the time in which the leak can drain all the water of the cistern when full.
An electric pump can fill a cistern in 6 hours.
Assuming the capacity of the cistern to be 90 litres.
Thus, the electric pump can fill the cistern 90 litres in 6 hours or 15 litres in one hour.
Because of a leak in the cistern, it was taking 9 hrs to fill the cistern.
Therefore, the total volume filled in 1 hour = 90/9 = 10 litres per hour.
We know the pump can fill 15 litres in one hour; therefore, because of the leak, 5 litres of water are removed every hour.
If the tank is filled, it contains 90 litres.
The time taken by the leak to empty = 90/5 = 18 hours.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation