Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A man reaches his office 10 minutes late if he drives his car at 40 kmph, and 5 minutes early if he drives his car at 50 kmph from his home. How should I calculate the distance of his office from his home?
Speed = distance / time
40 = distance / (t + 10)
50 = distance / (t - 5)
4/5 = (t-5)/(t+10)
4t + 40 = 5t - 25
t = 65 min
distance = speed * time
= 40 * (75/60) --- in hours
= 50 km
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation