Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A train 240 meters in length crosses a telegraph post in 16 seconds. The speed of the train is?
Length of Train = 240m
Time taken to cross = 16seconds
We know that speed = Distance /Time
so speed of train = $$\frac{240}{16}\ $$m/s=15m/sec
= $$15\times\ \frac{18}{5}=54$$km/hr
Create a FREE account and get: