Question 53

The cost price of an article is ₹1440 and its selling price is ₹1800. What is the profit percentage?

the cost price of an article = ₹1440

the selling price of an article = ₹1800

profit percentage = $$\frac{\left(selling\ price\ -\cos t\ price\right)}{\cos t\ price}\times100$$

= $$\frac{\left(1800\ -1440\right)}{1440}\times100$$

= $$\frac{360}{1440}\times100$$

= 25%

Get AI Help

Create a FREE account and get:

  • Free SSC Study Material - 18000 Questions
  • 230+ SSC previous papers with solutions PDF
  • 100+ SSC Online Tests for Free

Join CAT 2026 course by 5-Time CAT 100%iler

Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.

Ask AI