Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A man covers a distance of 120 km at 40 km/h and returns at 60 km/h. What is his average speed?
A man covers a distance of 120 km at 40 km/h and returns at 60 km/h. What is his average speed?
A man covers a distance of 120 km at 40 km/h
Time taken = 120/40 = 3 hours
A man covers a distance of 120 km on the return journey at 60 km/h.
Time taken = 120/60 = 2 hours.
Average speed = Total distance travelled / Total time taken
Average speed = 240/5 = 48 km/hr
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation