Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
An outgoing batch of students wants to gift PA system worth Rs.4200 to their school. If the teachers offer to pay 50% more than the students, and an external benefactor gives three times teachers contribution. How much should the teachers donate?
Let's, say students contributed x rs.
So teachers contributed = $$\frac{3x}{2}$$
And external benefactor contributed = $$\frac{9x}{2}$$
Summation of all contribution = 4200 = $$7x$$
or $$x=600$$
Hence, teachers contributed = 900
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation