Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A boat takes 4 hours to travel from P to Q upstream. If the distance between P and Q is 20 km and the speed of the boat in still water is 3 times the speed of the stream, then how much time will the boat take to travel from Q to P downstream?
Let the speed of the boat be 3x and the speed of the stream be x.
Then it is given that
20/(3x-x) = 4
=> 2x = 5
=> x = 2.5
=> Speed of the boat is 7.5 km/hr and speed of the stream is 2.5 km/hr
Now while going downstream, the effective speed would be 7.5 + 2.5 = 10 km/hr
Hence the required time = 20/10 = 2 hours.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation