Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A local train having speed 36 Km/hr leaves Thane station and after 30 mins Chennai express leaves Thane station at speed of 72km/hr. What will be the time required by Chennai express to completely overtake the local train if both trains do not stop in between?
Speed of local train = 36*5/18 m/s =10 m/s
So distance covered by it in 30 mins = 10 * 30 *60 = 18000 m
Speed of Chennai express = 72*5/18 m/s =20 m/s
Since both travel in same direction, relative speed = 20 -10 = 10m/s
So, time required to overtake = distance / relative speed = 18000 /10 = 1800 sec
So C is the right choice.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation