Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Study the pie chart and table carefully to answer the questions that below:


The number of women in the merchandising department forms what per cent of the total number of employees in the organization ?
Total Employees =4600.
Total employees in Merchandising= 18% of 4600= 828.
Ratio of women and men= 1/5.
So, number of women= $$\ \frac{\ 1}{6}\times828=\ 138\ $$
% of women= $$\ \frac{\ 138}{4600}\times100=\ 3\%\ $$
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation