Question 33

A person buys 80 kg of rice and sells it at a profit of as much money as he paid for 30 kg. His profit per cent is:

Let the cose price of rice be 1 rs/kg.
Cost price = 80
Profit = 30
Profit percentage = $$\frac{30}{80} \times 100 = 37 \frac{1}{2}$$%

Get AI Help

Create a FREE account and get:

  • Free SSC Study Material - 18000 Questions
  • 230+ SSC previous papers with solutions PDF
  • 100+ SSC Online Tests for Free

Join CAT 2026 course by 5-Time CAT 100%iler

Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.

Ask AI