Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
For the maximum profit, the number of colour TVs and VCRs that he should respectively stock are
It is given that the maximum cost is 12 lakhs
$$1200000 <= T \times 10000 + V \times 15000$$ (Where T is number of TV's and V is number of VCR's)
and as we know $$T+V = 100$$
By solving the above two equation, we will get v<=40
We have to keep the no. of VCRs as maximum, as they fetch higher profit than TV, so
$$T = 60$$
$$V = 40$$
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation