Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Anil buys 12 toys and labels each with the same selling price. He sells 8 toys initially at 20% discount on the labeled price. Then he sells the remaining 4 toys at an additional 25% discount on the discounted price. Thus, he gets a total of Rs 2112, and makes a 10% profit. With no discounts, his percentage of profit would have been
Let the CP of the each toy be "x". CP of 12 toys will be "12x". Now the shopkeeper made a 10% profit on CP. This means that
12x(1.1)= 2112 or x=160 . Hence the CP of each toy is ₹160.
Now let the SP of each toy be "m". Now he sold 8 toys at 20% discount. This means that 8m(0.8) or 6.4m
He sold 4 toys at an additional 25% discount. 4m(0.8)(0.75)=2.4m Now 6.4m+2.4m=8.8m=2112 or m=240
Hence CP= 160 and SP=240. Hence profit percentage is 50%.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation