Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Study the following graphs to answer these questions
In the year 2015, 17 lakh tonnes of a fruit was produced in a certain State. Is production status in SIX Districts of that State is shown in Pie-chart I. the percentages of total expenditure incurred under different heads for producing this fruit in a District is shown by Pie-chart II.


The sale price of the vegetable IN District A is ₹ 7000 per tone and that in B is ₹8500 per tonne. A profit of 5% is earned in B and a loss of 5% is registered in A. The amount spent on water in A more/less than that on seeds in B is
Total SP of A = 3.15 x 7000 = 22050lakhs
Total SP of B = 2.56 x8500 = 21760 lakhs
Total CP of A = 22050/0.95 = 23210 lakhs
Total CP of B = 21760/1.05 = 20723 lakhs
amount spent on water in A = 17% of 23210 lakhs = 3945 lakhs
amount spent on seeds in B = 19% of 20723 lakhs = 3937 lakhs
Difference is approximately more by 890000
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation