Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Study the following graphs to answer these questions
In the year 2015, 17 lakh tonnes of a fruit was produced in a certain State. Is production status in SIX Districts of that State is shown in Pie-chart I. the percentages of total expenditure incurred under different heads for producing this fruit in a District is shown by Pie-chart II.


The profit earned by the sale of the fruit in district F is 25%. The sale price being 10000 per tonne, how money was spent on fertilizers approx.?
Total SP = 10000 x 1.88 lakhs = 18800 lakhs
Total CP = 18800 lakhs/ 1.25 = 15040 lakhs
Money spent on fertilizers = 0.18 x 15040 lakhs = 270720000
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation