Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The following pie chart shows the expenditure (in percentage) of five companies P, Q, R, S and T in the year 2016. Total Expenditure = 48 crores.
What was the total expenditure (in Rs crores) of the company Q, R and T together?
Total expenditure (in Rs crores) = 48
% expenditure of the company Q, R and T together = (22+18+20) = 60%
=> Total expenditure (in Rs crores) of the company Q, R and T together = $$\frac{60}{100}\times48$$
= $$\frac{144}{5}=28.8$$
=> Ans - (B)
Create a FREE account and get: