Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Given below are the detailed characteristics of select India industries. Answer the question on the basis of the following data.

Expense on fuel consumption as a percentage of input cost has been HIGHEST for
Let's solve the options one by one.
Option A: For industry 3:
Fuel consumed = 10817 lakhs
Total inputs cost = 80238 lakhs.
Required ratio = $$\ \frac{\ 10817}{80238}$$ *100
= 13.48 %
Option B: For industry 7:
Fuel consumed = 32178 lakhs
Total inputs cost = 171246 lakhs.
Required ratio = $$\ \frac{\ 32178}{171246}$$ *100
= 18.79 %
Option C: For industry 2:
Fuel consumed = 762 lakhs
Total inputs cost = 5990 lakhs.
Required ratio = $$\ \frac{\ 762}{5990}$$ *100
= 12.72 %
Option D: For industry 6:
Fuel consumed = 6461 lakhs
Total inputs cost = 138780 lakhs.
Required ratio = $$\ \frac{\ 6461}{138780}$$ *100
= 4.6 %
Clearly B is the correct answer.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation