Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
On a straight road XY, 100 m long, five heavy stones are placed 2 m apart beginning at the end X. A worker, starting at X, has to transport all the stones to Y, by carrying only one stone at a time. The minimum distance he has to travel is
The weights are at distances of 0 m, 2 m, 4 m, 6 m and 8 m from X.
Let us first keep all the weights at a distance of 8 m from X. This would be 8 + 6*2 + 4*2 + 2*2 = 32 m.
Now from the point where all the weights are kept is at a distance of 92 m from Y. So total distance required = 184+184+184+184+92 = 828 m.
So in all 860 m.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation