Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Mohan bought a trouser at 10% discount and sold it to Sohan at a loss of 10%. If Sohan paid Rs. 729 for the trouser to Mohan, then what was the undiscounted price of the trouser?
It is given that Mohan bought a trouser at 10% discount and sold it to Sohan at a loss of 10%
Now Sohan paid Rs 729
So S.P for Mohan = 729
This is sold at 10% loss
so cost price of Mohan = 729/0.9 =810
Now Mohan bought for 810 at 10% discount
so original price (1-0.1) =810
We get undiscounted price = 900
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation