Question 129

Pure milk costs ₹16 per litre. After adding water the milkman sells the mixture ₹15 per litre and thereby makes a profit of 25%. In what respective ratio does he mix milk with water?

Your Doubts

Ask a Doubt (know more)

Drop Your File Here!

** You can Drag and Drop an Image in the above textarea
add image

Create a FREE account and get:

  • Download Maths Shortcuts PDF
  • Get 300+ previous papers with solutions PDF
  • 500+ Online Tests for Free

cracku

Boost your Prep!

Download App