Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A train passes a station platform in 36 seconds and a man standing on the platform in 20 seconds If the speed of the train is 54 km/hr what is the length of the platform? (in m )
Let us assume the length of train to be X m and length of the platform to be Y m.
The speed of train in m/sec = $$54\times\ \frac{5}{18}=15\ $$m/sec
Train passed the platform in 36 seconds which means that X+Y = 15*36 ==> X + Y = 540 metres.
Train passed the standing man in 20 seconds which means that X = 20*15 = 300 metres.
This gives the value of Y i.e. the length of the platform to be 240 metres.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation