Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
DIRECTION for the question: Solve the following question and mark the best possible option.
Excluding stoppages, the speed of a train in 45 km/h and including stoppages, it is 36 km/h. For how many minutes does the train stop per hour?
For a fixed distance, ratio of speeds is inverse to the ratio of time taken.
So, the ratio of time with stoppages and without stoppages = 45 : 36 = 5:4 = 60 : 48.
For every 60 mins of trave time with stoppages, the train travelled without stoppages for 48 mins.
This means that the train stopes for 60 - 48 = 12 mins every hour.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation