Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Gita sells two objects A and B at the same price such that she makes a profit of 20% on object A and a loss of 10% on object B. If she increases the selling price such that objects A and B are still sold at an equal price and a profit of 10% is made on object B, then the profit made on object A will be nearest to
Let us assume the initial selling prices of A and B is p.
Given, she made profit of 20% on A => 1.2 * c = p => c = 5p/6 => cost of A is $$\dfrac{5}{6}p$$
Given, she made a loss of 10% on B => 0.9 * c = p => c = 10p/9 => cost of B is $$\dfrac{10}{9}p$$
Now, she sold them at a price such that a 10% profit is made on B
=> Selling price = s = 11/10 * 10/9 p => $$\dfrac{11}{9}p$$
=> Profit % on A = $$\dfrac{\left(\dfrac{11}{9}-\dfrac{5}{6}\right)}{\left(\dfrac{5}{6}\right)}\times\ 100$$ = 46.66% = nearly 47%
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation