Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The cost price of the article which fetched a profit of 12.5% byselling it for Rs. 990/- is
Let the cost price of the article be "m"
Profit percentage is 12.5% and selling price is 990
Hence m(1.125)=990 or m=990/1.125=880
Hence CP=880
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation