Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Ramesh and Sohan start walking away from each other from a point P at an angle of 120°. Ramesh walks at a speed of 3 km/hour while Sohan walks at a speed of 4 km/hour. What is the distance between them after 90 minutes?
The distance covered by Ramesh in 90 minutes = 1.5*3 = 4.5 kms
Similarly the distance covered by Sohan in 90 minutes = 1.5*4 = 6 kms
The distance between Sohan and Ramesh after 90 minutes will be :
Cos(A) = $$\frac{b^{2}+c^{2}-a^{2}}{2bc}$$
Cos(120) = $$\frac{4.5^{2}+6^{2}-d^{2}}{2*4.5*6}$$
$$d^{2}$$ = $$4.5^{2}+6^{2}-2*4.5*6*Cos(120)$$
$$d^{2}$$ = 20.25+36+27 = 83.25
d = $$\sqrt{83.25}$$
$$d \approx 9.12$$
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation