Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A person invested a total amount of Rs 15 lakh. A part of it was invested in a fixed deposit earning 6% annual interest, and the remaining amount was invested in two other deposits in the ratio 2 : 1, earning annual interest at the rates of 4% and 3%, respectively. If the total annual interest income is Rs 76000 then the amount (in Rs lakh) invested in the fixed deposit was
Correct Answer: 9
Assuming the amount invested in the ratio 2:1 was 200x and 100x, then the fixed deposit investment = 1500000-300x
Hence, the interest = 200x*4/100 = 8x and 100x*3/100=3x
Interest from the fixed deposit = (1500000-300x)*6/100 = 90000-18x
Hence the total interest = 90000-18x+8x+3x=90000-7x =76000
=> 7x=14000 => x=2000
Hence, the fixed deposit investment = 1500000-300*2000 = 900000 = 9 lakhs
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation