Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Ankur purchases 20 mobile phones and 10 laptops for a total of 14 lakhs. He increases the price of each mobile phone by 30% and each laptop by 20%, earning a profit of 3.5 lakhs. Calculate the total profit if he instead sells each mobile phone at a 40% increased price and each laptop at a 50% increased price.
Let the price at which Ankur purchases a mobile phone and a laptop be X and Y.
Therefore, the cost price of 20 mobile phones and 10 laptops = 20X+10Y = 14,00,000 ----equation (1)
Now, it is given that he sold a mobile phone at an increased price of 30% and a laptop for an increased price of 20%
Profit made = 3,50,000
Therefore, the Selling Price of 20 mobile phones and 10 laptops = 14,00,000+3,50,000 = 17,50,000
=> 20X*1.3+10Y*1.2 = 17,50,000
=> 26X+12y = 17,50,000 ----equation (2)
Solving equations (1) and (2), we get
X = 35,000 and Y = 70,000
Therefore, if he has sold each mobile phone at a 40% increased price and each laptop at a 50% increased price.
The profit will be 20*35,000*0.4 + 10*70,000*0.5 = 2,80,000+3,50,000 = Rs.6,30,000
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation