Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A 100-meter long train crosses a 200-meter long and 20-meter wide bridge in 20 seconds. What is the speed of the train in Km/hour?
We will only consider length of bridge
Now total distance = 100+200 = 300m
Now time taken to cross = 20 seconds
Therefore speed = 15m/sec = 15(18/5) = 54km/hr
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation