Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Efficiency of A is twice as that of B. If they work together, they can complete a job in 18 days. If A alone does the job, in how many days he will complete the job?
Let total work = 18 units
Let B's efficiency = $$x$$ units/day and A's efficiency = $$2x$$ units/day
According to ques, working together, they finish work in = $$(x+2x)\times18=18$$
=> $$3x=1$$
=> $$x=\frac{1}{3}$$
$$\therefore$$ Time taken by A alone to finish the work = $$\frac{18}{\frac{1}{3}}=54$$ days
=> Ans - (D)
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation