Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The number of circular pipes with an inside radius 0.5 cm which will carry the same amount of water as a pipe with an inside radius of 3 cm is
Radius of small pipes = 0.5 cm and big pipes = 3 cm
=> Number of circular pipes required = $$\frac{\pi R^2}{\pi r^2}$$
= $$\frac{3^2}{0.5^2}=\frac{9}{0.25}$$
= $$9\times\frac{4}{1}=36$$
=> Ans - (D)
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation