Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Out of the total production of iron from hematite, an ore of Iron, 20% of the ore gets wasted, and out of the remaming iron, only 25% is pure iron. If the pure iron obtained if a year from a mine of hematite Was 80,000 kg then the quantity of hematite mined from that mine in the year is?
Let the quantity of hematite mined from the mine in a year = 100x
Wasted ore = 20% of 100x = 20x
Pure iron = 25% of (100x - 20x) = 20x = 80000
x = 4000
Hence, quantity of hematite mined from the mine in a year = 100x = 400000 kg
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation