Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A cistern has two taps which fill it in 12 minutes and 15 minutes respectively. There is also a waste pipe in the cistern. When all the pipes are opened, the empty cistern is full in 20 minutes. How long will the waste pipe take to empty a full cistern?
Let the capacity of tank be 180 litres.
1st tap fill 180 litres in 15 minutes, 1min= 12 lt fill
2nd tap fill 180 litres in 12 minutes, 1min= 15 lt fill
3rd tap empty 180 litres in x minutes [let]... 1 min empty = 180/x lt
Total filling time = 20 minutes
20*12 + 20*15 - 20*180/x = 180
Solving for x, x = 10 minutes
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation