Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Wheat is now being sold at Rs. 27 per kg. During last month its cost was Rs. 24 per kg. Find by how much per cent a family reduces its consumption so as to keep the expenditure fixed.
Old price of rice = Rs.24/k
New price of rice = Rs.27 per/kg
Therefore, Increase in price of rice = New price - Old price = 27 - 24 = Rs.3/kg
Therefore, Increased percentage in price
= 3/24×100=12.5 %
Now, reduction in consumption, so as to keep the expenditure fixed.
According to the formula,
$$\frac{a}{100+a}\times\ 100$$
= $$\frac{12.5}{100+12.5}\times\ 100$$
=11.1 %
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation