Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Even after reducing the marked price of an item, by Rs. 32, a shopkeeper makes a profit of 15%. If the cost price is Rs. 320, what percentage of profit would he have made, if he had sold the item at the marked price?
Cost Price = 320 and he earned a profit of 15% which makes the Selling Price = 1.15*320 ==> 368.
This Selling Price is attained by giving a discount of 32 on the Marked Price which gives:
Marked Price = 368 + 32 = 400.
Profit earned after he sold it at Marked Price = $$\frac{400-320}{320\ }\times\ 100\ =\ 25\%$$.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation