Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The average salary of 5 managers and 25 engineers in a company is 60000 rupees. If each of the managers received 20% salary increase while the salary of the engineers remained unchanged, the average salary of all 30 employees would have increased by 5%. The average salary, in rupees, of the engineers is
Let the average salary of managers be $$x$$ and let the average salary of engineers be $$y$$. The total salary of all the employees will be $$(5+25)*60000 = 1800000$$
We have, $$5x+25y = 1800000$$ .... (1)
If the average salary of all the employees increases by $$5\%$$, the total salary of all the employees will also increase by $$5\%$$, because the total number of employees remains the same. The new total salary will be, $$1800000\times 1.05 = 1890000$$
Also, the average salary of all the managers has increased by $$20\%$$ and has become $$1.2x$$, we have
$$5*1.2x + 25y = 1890000$$, or $$6x + 25y = 1890000$$ .... (2)
Subtracting equation (1) from equation (2), we get,
$$x = 90000$$
Which gives $$25y = 1800000 - 90000*5$$ or $$y = \dfrac{1350000}{25} = 54000$$
Therefore, the correct answer is option C.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation