Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Rajnish bought an item at 25% discount on the printed price. He sold it at 10% discount on the printed price. What is his profit in percentage?
Let printed price be 100.
Rajnish bought it at 25% discount, C.P of Rajnish = 75% of 100 = 75.
He sold it at 10% discount on printed price, S.P of Rajnish = 90% of 100 = 90
Hence, Rajnish, profit% = $$\ \frac{\ 90-75}{75}\times\ 100=20%$$.
The answer is option D.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation