Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Kamala divided her investment of Rs 100000 between stocks, bonds, and gold. Her investment in bonds was 25% of her investment in gold. With annual returns of 10%, 6%, 8% on stocks, bonds, and gold, respectively, she gained a total amount of Rs 8200 in one year. The amount, in rupees, that she gained from the bonds, was
Correct Answer: 900
Let the amounts invested in Stocks be S, Bonds B, and, Gold be G
Given that $$S + B + G = 100000, B = 0.25G$$
$$0.10S + 0.06B + 0.08G = 8200$$
Substitute S = 100000 - B - G = 100000 - 1.25G
$$0.10(100000 - 1.25G) + 0.06(0.25G) + 0.08G = 8200$$
$$10000 - 0.125G + 0.015G + 0.08G = 8200$$
$$10000 - 0.03G = 8200$$
$$ 0.03G = 1800 \Rightarrow G = 60000$$
$$B = 0.25G = 15000$$
Gain from bonds = $$0.06 \times 15000 = 900$$
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation