Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Stocks A, B and C are priced at rupees 120, 90 and 150 per share, respectively. A trader holds a portfolio consisting of 10 shares of stock A, and 20 shares of stocks B and C put together. If the total value of her portfolio is rupees 3300, then the number of shares of stock B that she holds, is
Correct Answer: 15
Let the number of stocks B hold be $$x$$
So, number of stocks C hold is $$20-x$$
So, $$10\times\ 120+90\times\ x+150\times\ \left(20-x\right)=3300$$
or, $$1200+90\ x+150\left(20-x\right)=3300$$
or, $$1200+90\ x+3000-150x=3300$$
or, $$4200-60x=3300$$
or, $$60x=900$$
or, $$x=\dfrac{900}{60}=15$$
So, the number of shares of stock that B hold is 15.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation