Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Study the given graph and answer the questions that follow.
$$Percent profit = \frac{Income - Expenditure}{Expenditure} \times 100$$
Profit = Income - Expenditure
If the income of company B in 2016 was ₹420 crores, then its profit in (in ₹crores) in that year was:
Profit Percentage of Company B in 2016 = 40%
$$\frac{420\ -\ E}{E}\times\ 100\ =\ 40$$ where E is the expenditure of Company B in 2016.
This gives E = 300 and Profit = Income - E ==> 420 - 300 = 120.
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation