Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A ladder of 7.6 m long is standing against a wall and the distance between the wall and the base of the a ladder is 6.4 m. If the top of the ladder now slips by 1.2m, then the foot of the ladder shifts by approximately:
The starting position of ladder is AB.
AB = 7.6 cm and OB = 6.4 cm
Applying Pythagoras Theorem in $$\triangle$$ AOB
$$OA^{2}$$ + $$OB^{2}$$ = $$AB^{2}$$
OA = 4.10 cm
Now ladder top slips by 1.2 cm, the new position of ladder becomes A'B'
OA' = 4.10 - 1.2 = 2.9 cm
Applying Pythagoras Theorem in $$\triangle$$ A'OB'
$$OA'^{2}$$ + $$OB'^{2}$$ = $$A'B'^{2}$$
OB' = 7.02 cm
Hence, the foot of the ladder is shifted by approximately OB' - OB = 0.6cm
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation