Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
During the next year, the probability that a Company A releases a mobile is 0.7. The probability that mobile is a success. given that it is released by the Company is 0.8. The probability that a mobile is a success and released by a Company B is 0.28. A mobile released by either Company A or Company B during the next one year is a success. Find the probability that it is released by Company A.
Probability that A releases a mobile = 0.7
Probability that mobile is a success given that it is released by A = 0.8
Probability that mobile is released by A and is success = 0.8*0.7 = 0.56
And probability that mobile is a success and released by B = 0.28
Total probability for success = 0.56+0.28 = 0.84
Now Probability that it is success and is released by A = 0.56/0.84 = 2/3
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation